LCMC150-00-X
Manufacturer Part Number:
LCMC150-00-X
Manufacturer/Brand:
Panduit Corporation
Part of Description:
CONN TERM RECT RING 150MM
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Lugs
Color :
Features :
Insulation :
Non-Insulated
Length - Overall :
5.827" (148.00mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Obsolete
Stud/Tab Size :
Tab Thickness :
0.169" (4.29mm)
Terminal Style :
No Stud Hole
Terminal Type :
Ring, Tubular
Termination :
Crimp, Barrel
Width - Outer Edges :
1.201" (30.51mm)
Wire Gauge :
150mm²