LCMC16-8-L
- Manufacturer Part Number:
- LCMC16-8-L
- Part of Description:
- CONN TERM RECT RING 16MM #M16
- Product Category :
- Lugs
- Length - Overall :
- 3.610" (91.70mm)
- Product Status :
- Active
- Stud/Tab Size :
- M16 Stud
- Tab Thickness :
- 0.059" (1.50mm)
- Terminal Style :
- Two Stud Holes
- Terminal Type :
- Ring, Tubular
- Termination :
- Crimp, Barrel
- Width - Outer Edges :
- 0.512" (13.00mm)
- Wire Gauge :
- 16mm²