LCMC10-8-L
- Manufacturer Part Number:
- LCMC10-8-L
- Part of Description:
- CONN TERM RECT RING 10MM #M8
- Product Category :
- Lugs
- Length - Overall :
- 3.457" (87.81mm)
- Product Status :
- Obsolete
- Stud/Tab Size :
- M8 Stud
- Tab Thickness :
- 0.063" (1.60mm)
- Terminal Style :
- Two Stud Holes
- Terminal Type :
- Ring, Tubular
- Termination :
- Crimp, Barrel
- Width - Outer Edges :
- 0.512" (13.00mm)
- Wire Gauge :
- 10mm²