LCMC240-00-6
Manufacturer Part Number:
LCMC240-00-6
Part of Description:
CONN TERM RECT RING 240MM
Product Category :
Lugs
Length - Overall :
6.280" (159.51mm)
Product Status :
Active
Stud/Tab Size :
Tab Thickness :
0.205" (5.21mm)
Terminal Style :
No Stud Hole
Terminal Type :
Ring, Tubular
Termination :
Crimp, Barrel
Width - Outer Edges :
1.476" (37.49mm)
Wire Gauge :
240mm²