12STRBLAGPT25
Manufacturer Part Number:
12STRBLAGPT25
Manufacturer/Brand:
Remington Industries
Part of Description:
HOOK-UP STRND 12AWG BLACK 25'
Stock Condition:
81
Manufacturer :
Remington Industries
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Bare
Conductor Strand :
19/25
Features :
Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.128" (3.25mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polyamide (PA), Nylon
Jacket (Insulation) Thickness :
Jacket Color :
Black
Length :
25.00' (7.62m)
Operating Temperature :
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
600V
Wire Gauge :
12 AWG