12/2STRGSP1
- Manufacturer Part Number:
- 12/2STRGSP1
- Manufacturer/Brand:
- Remington Industries
- Part of Description:
- CABLE 3COND 12AWG BLK/GRN/RED 1'
- Manufacturer :
- Remington Industries
- Product Category :
- Multiple Conductor Cables
- Cable Type :
- Multi-Conductor
- Conductor Material :
- Conductor Strand :
- Features :
- Oil Resistant
- Jacket (Insulation) Diameter :
- Jacket (Insulation) Material :
- Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- Jacket (Insulation) Thickness :
- Jacket Color :
- Black, Green, Red
- Length :
- 1.00' (0.30m)
- Number of Conductors :
- 3
- Operating Temperature :
- 75°C
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- UL Style 1581
- Shield Type :
- Usage :
- Marine
- Voltage :
- 600 V
- Wire Gauge :
- 12 AWG