SRP0310-1R0K
- Manufacturer Part Number:
- SRP0310-1R0K
- Manufacturer/Brand:
- Bourns, Inc.
- Part of Description:
- FIXED IND 1UH 3.4A 58.5 MOHM SMD
- Manufacturer :
- Bourns, Inc.
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- 5.6A
- Current Rating (Amps) :
- 3.4 A
- DC Resistance (DCR) :
- 58.5mOhm Max
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- 64MHz
- Height - Seated (Max) :
- 0.039" (1.00mm)
- Inductance :
- 1 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 100 kHz
- Material - Core :
- Metal
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Nonstandard
- Product Status :
- Obsolete
- Q @ Freq :
- 16 @ 7.96MHz
- Ratings :
- Shielding :
- Shielded
- Size / Dimension :
- 0.134" L x 0.122" W (3.40mm x 3.10mm)
- Supplier Device Package :
- Tolerance :
- ±10%