SRP0312-2R2K
- Manufacturer Part Number:
- SRP0312-2R2K
- Manufacturer/Brand:
- Bourns, Inc.
- Part of Description:
- FIXED IND 2.2UH 3.1A 74 MOHM SMD
- Manufacturer :
- Bourns, Inc.
- Product Category :
- Fixed Inductors
- Current - Saturation (Isat) :
- 3.7A
- Current Rating (Amps) :
- 3.1 A
- DC Resistance (DCR) :
- 74mOhm Max
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- 38MHz
- Height - Seated (Max) :
- 0.047" (1.20mm)
- Inductance :
- 2.2 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 100 kHz
- Material - Core :
- Metal
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Nonstandard
- Product Status :
- Active
- Q @ Freq :
- 28 @ 7.96MHz
- Ratings :
- Shielding :
- Shielded
- Size / Dimension :
- 0.134" L x 0.122" W (3.40mm x 3.10mm)
- Supplier Device Package :
- Tolerance :
- ±10%