SRP0312-4R7K
- Manufacturer Part Number:
- SRP0312-4R7K
- Part of Description:
- FIXED IND 4.7UH 1.9A 210MOHM SMD
- Current - Saturation (Isat) :
- 2.5A
- Current Rating (Amps) :
- 1.9 A
- DC Resistance (DCR) :
- 210mOhm Max
- Features :
- Frequency - Self Resonant :
- 29MHz
- Height - Seated (Max) :
- 0.047" (1.20mm)
- Inductance :
- 4.7 µH
- Inductance Frequency - Test :
- 100 kHz
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Product Status :
- Active
- Q @ Freq :
- 22 @ 7.96MHz
- Size / Dimension :
- 0.134" L x 0.122" W (3.40mm x 3.10mm)
- Supplier Device Package :
- Tolerance :
- ±10%