KMC68302EH16C
Manufacturer Part Number:
KMC68302EH16C
Manufacturer/Brand:
NXP Semiconductors
Part of Description:
IC MPU M683XX 16MHZ 132QFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
Co-Processors/DSP :
Communications; RISC CPM
Core Processor :
M68000
Display & Interface Controllers :
Ethernet :
Graphics Acceleration :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Cores/Bus Width :
1 Core, 8/16-Bit
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :
132-BQFP Bumpered
Product Status :
Obsolete
RAM Controllers :
DRAM
SATA :
Security Features :
Speed :
16MHz
Supplier Device Package :
132-PQFP (46x46)
USB :
Voltage - I/O :
5.0V