IPP60R380C6
- Manufacturer Part Number:
- IPP60R380C6
- Manufacturer/Brand:
- Infineon Technologies
- Part of Description:
- POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR, 1
- Manufacturer :
- Infineon Technologies
- Product Category :
- Single FETs, MOSFETs
- Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
- 10.6A (Tc)
- Drain to Source Voltage (Vdss) :
- 600 V
- Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
- 10V
- FET Feature :
- FET Type :
- N-Channel
- Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
- 32 nC @ 10 V
- Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
- 700 pF @ 100 V
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 150°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-220-3
- Power Dissipation (Max) :
- 83W (Tc)
- Product Status :
- Active
- Rds On (Max) @ Id, Vgs :
- 380mOhm @ 3.8A, 10V
- Supplier Device Package :
- PG-TO220-3-1
- Technology :
- MOSFET (Metal Oxide)
- Vgs (Max) :
- ±20V
- Vgs(th) (Max) @ Id :
- 3.5V @ 320µA