IPP60R099C6XKSA1
- Manufacturer Part Number:
- IPP60R099C6XKSA1
- Part of Description:
- MOSFET N-CH 600V 37.9A TO220-3
- Stock Condition:
- 473
- Single FETs, MOSFETs
- Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
- 37.9A (Tc)
- Drain to Source Voltage (Vdss) :
- 600 V
- Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
- 10V
- Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
- 119 nC @ 10 V
- Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
- 2660 pF @ 100 V
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 150°C (TJ)
- Power Dissipation (Max) :
- 278W (Tc)
- Product Status :
- Not For New Designs
- Rds On (Max) @ Id, Vgs :
- 99mOhm @ 18.1A, 10V
- Supplier Device Package :
- PG-TO220-3
- Vgs (Max) :
- ±20V
- Vgs(th) (Max) @ Id :
- 3.5V @ 1.21mA