IPP60R060C7XKSA1
- Manufacturer Part Number:
- IPP60R060C7XKSA1
- Part of Description:
- MOSFET N-CH 600V 35A TO220-3
- Stock Condition:
- 490
- Single FETs, MOSFETs
- Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
- 35A (Tc)
- Drain to Source Voltage (Vdss) :
- 600 V
- Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
- 10V
- Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
- 68 nC @ 10 V
- Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
- 2850 pF @ 400 V
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 150°C (TJ)
- Power Dissipation (Max) :
- 162W (Tc)
- Product Status :
- Active
- Rds On (Max) @ Id, Vgs :
- 60mOhm @ 15.9A, 10V
- Supplier Device Package :
- PG-TO220-3
- Vgs (Max) :
- ±20V
- Vgs(th) (Max) @ Id :
- 4V @ 800µA