IPP60R070CFD7XKSA1
- Manufacturer Part Number:
- IPP60R070CFD7XKSA1
- Part of Description:
- MOSFET N-CH 650V 31A TO220-3
- Single FETs, MOSFETs
- Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
- 31A (Tc)
- Drain to Source Voltage (Vdss) :
- 650 V
- Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
- 10V
- Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
- 67 nC @ 10 V
- Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
- 2721 pF @ 400 V
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 150°C (TJ)
- Power Dissipation (Max) :
- 156W (Tc)
- Product Status :
- Active
- Rds On (Max) @ Id, Vgs :
- 70mOhm @ 15.1A, 10V
- Supplier Device Package :
- PG-TO220-3
- Vgs (Max) :
- ±20V
- Vgs(th) (Max) @ Id :
- 4.5V @ 760µA