IPP60R022S7XKSA1
- Manufacturer Part Number:
- IPP60R022S7XKSA1
- Manufacturer/Brand:
- Infineon Technologies
- Part of Description:
- MOSFET N-CH 600V 23A TO220-3
- Stock Condition:
- 768
- Manufacturer :
- Infineon Technologies
- Product Category :
- Single FETs, MOSFETs
- Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
- 23A (Tc)
- Drain to Source Voltage (Vdss) :
- 600 V
- Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
- 12V
- FET Feature :
- FET Type :
- N-Channel
- Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
- 150 nC @ 12 V
- Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
- 5639 pF @ 300 V
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 150°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-220-3
- Power Dissipation (Max) :
- 390W (Tc)
- Product Status :
- Active
- Rds On (Max) @ Id, Vgs :
- 22mOhm @ 23A, 12V
- Supplier Device Package :
- PG-TO220-3-1
- Technology :
- MOSFET (Metal Oxide)
- Vgs (Max) :
- ±20V
- Vgs(th) (Max) @ Id :
- 4.5V @ 1.44mA