WD2F144WB3R300
Manufacturer Part Number:
WD2F144WB3R300
Manufacturer/Brand:
JAE Electronics
Part of Description:
CONN RCPT 144POS SMD GOLD
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Connector Type :
Receptacle, Center Strip Contacts
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
11.8µin (0.30µm)
Features :
Board Guide
Height Above Board :
0.409" (10.39mm)
Mated Stacking Heights :
16.7mm
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
148 (144 + 4 Power)
Number of Rows :
2
Pitch :
0.020" (0.50mm)