DEL2V2P300G30LF
Manufacturer Part Number:
DEL2V2P300G30LF
Manufacturer/Brand:
Amphenol Communications Solutions
Part of Description:
CONN D-SUB PLUG 2POS VERT SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Backset Spacing :
Connector Style :
D-Sub, Combo
Connector Type :
Plug, Female Sockets and Male Pins
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
Contact Type :
Power
Current Rating (Amps) :
30A
Features :
Board Lock, Grounding Indents
Flange Feature :
Board Side (M3)
Ingress Protection :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
2 (Power)
Number of Rows :
1
Primary Material :
Product Status :
Active
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Shell Size, Connector Layout :
1 (DE, E) - 2V2, 2W2C
Termination :
Solder
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CONN HDR BLADE PWR 20POS EDGE MT
    CONN RCPT BLADE PWR 36POS PCB