B72310S0511K101
- Manufacturer Part Number:
- B72310S0511K101
- Manufacturer/Brand:
- EPCOS (TDK)
- Part of Description:
- 10MM, 570VAC, 10%, COMPACT SERIE
- Manufacturer :
- EPCOS (TDK)
- Product Category :
- Varistors, MOVs
- Capacitance @ Frequency :
- 140 pF @ 1 kHz
- Current - Surge :
- 2.5 kA
- Energy :
- 55J
- Features :
- Maximum AC Volts :
- 510 V
- Maximum DC Volts :
- 670 V
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Circuits :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C (TA)
- Package / Case :
- Disc 10mm
- Product Status :
- Active
- Varistor Voltage (Max) :
- 902 V
- Varistor Voltage (Min) :
- 738 V
- Varistor Voltage (Typ) :
- 820 V