B72314P2131K101
- Manufacturer Part Number:
- B72314P2131K101
- Manufacturer/Brand:
- EPCOS (TDK)
- Part of Description:
- 14MM, 130VAC, 10%, ADVANCED MP C
- Manufacturer :
- EPCOS (TDK)
- Product Category :
- Varistors, MOVs
- Capacitance @ Frequency :
- 1100 pF @ 1 kHz
- Current - Surge :
- 6 kA
- Energy :
- 60J
- Features :
- Maximum AC Volts :
- 130 V
- Maximum DC Volts :
- 170 V
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Circuits :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C (TA)
- Package / Case :
- Disc 14mm
- Product Status :
- Active
- Varistor Voltage (Max) :
- 225.5 V
- Varistor Voltage (Min) :
- 184.5 V
- Varistor Voltage (Typ) :
- 205 V