IPD60R180P7SAUMA1
Номер детали производителя:
IPD60R180P7SAUMA1
Производитель/бренд:
Infineon Technologies
Часть описания:
MOSFET N-CH 600V 18A TO252-3
Производитель :
Infineon Technologies
Категория продукта :
Одиночные полевые транзисторы, МОП-транзисторы
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
18A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
25 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1081 pF @ 400 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Power Dissipation (Max) :
72W (Tc)
Product Status :
Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
180mOhm @ 5.6A, 10V
Supplier Device Package :
PG-TO252-3
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 280µA