AM89.2CR137
- Manufacturer Part Number:
- AM89.2CR137
- Part of Description:
- FM BAND PASS CRYSTAL FILTER
- Product Category :
- Monolithic Crystals
- Bandwidth :
- 75 kHz
- Frequency - Center :
- 89.2 MHz
- Height (Max) :
- 0.560" (14.22mm)
- Impedance :
- 50 Ohms
- Insertion Loss :
- 3dB
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Number of Poles :
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 70°C
- Package / Case :
- Module, SMA Connectors
- Product Status :
- Active
- Ripple :
- 1dB
- Size / Dimension :
- 1.740" L x 0.620" W (44.20mm x 15.75mm)