FST120150
- Manufacturer Part Number:
- FST120150
- Manufacturer/Brand:
- GeneSiC Semiconductor
- Part of Description:
- DIODE SCHOTTKY 150V 60A TO249AB
- Manufacturer :
- GeneSiC Semiconductor
- Product Category :
- Diode Arrays
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
- 60A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 1 mA @ 150 V
- Diode Configuration :
- 1 Pair Common Cathode
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature - Junction :
- -55°C ~ 150°C
- Package / Case :
- TO-249AB
- Product Status :
- Active
- Reverse Recovery Time (trr) :
- Speed :
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Supplier Device Package :
- TO-249AB
- Technology :
- Schottky
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
- 150 V
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 880 mV @ 60 A