FST10-140-BKTS
- Manufacturer Part Number:
- FST10-140-BKTS
- Manufacturer/Brand:
- Vishay / Huntington Electric, Inc.
- Part of Description:
- RES CHAS MNT 140 OHM 5% 12W
- Manufacturer :
- Product Category :
- Chassis Mount Resistors
- Coating, Housing Type :
- Silicone Coated
- Composition :
- Wirewound
- Failure Rate :
- Features :
- Non-Inductive
- Height - Seated (Max) :
- Lead Style :
- Solder Lugs
- Mounting Feature :
- Brackets
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 350°C
- Package / Case :
- Radial, Tubular
- Power (Watts) :
- 12W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- 140 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.311" Dia x 1.748" L (7.90mm x 44.40mm)
- Temperature Coefficient :
- ±260ppm/°C
- Tolerance :
- ±5%