12SLDWHITHHN100
- Manufacturer Part Number:
- 12SLDWHITHHN100
- Manufacturer/Brand:
- Remington Industries
- Part of Description:
- HOOK-UP SOLID 12AWG WHITE 100'
- Stock Condition:
- 41
- Manufacturer :
- Remington Industries
- Product Category :
- Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- Cable Type :
- Hook-Up
- Conductor Material :
- Copper, Bare
- Conductor Strand :
- Solid
- Features :
- Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
- Jacket (Insulation) Diameter :
- 0.128" (3.25mm)
- Jacket (Insulation) Material :
- Polyamide (PA), Nylon
- Jacket (Insulation) Thickness :
- Jacket Color :
- White
- Length :
- 100.0' (30.5m)
- Operating Temperature :
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Voltage :
- 600V
- Wire Gauge :
- 12 AWG