12SLDGRETHHN50
Manufacturer Part Number:
12SLDGRETHHN50
Manufacturer/Brand:
Remington Industries
Part of Description:
HOOK-UP SOLID 12AWG GREEN 50'
Stock Condition:
30
Manufacturer :
Remington Industries
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Bare
Conductor Strand :
Solid
Features :
Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.128" (3.25mm)
Jacket (Insulation) Material :
Polyamide (PA), Nylon
Jacket (Insulation) Thickness :
Jacket Color :
Green
Length :
50.00' (15.24m)
Operating Temperature :
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
600V
Wire Gauge :
12 AWG