10STRBLAGPT25
- Manufacturer Part Number:
- 10STRBLAGPT25
- Manufacturer/Brand:
- Remington Industries
- Part of Description:
- HOOK-UP STRND 10AWG 60V BLK 25'
- Stock Condition:
- 93
- Manufacturer :
- Remington Industries
- Product Category :
- Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- Cable Type :
- Hook-Up
- Conductor Material :
- Copper, Bare
- Conductor Strand :
- 19/23
- Features :
- Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
- Jacket (Insulation) Diameter :
- 0.175" (4.45mm)
- Jacket (Insulation) Material :
- Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- Jacket (Insulation) Thickness :
- Jacket Color :
- Black
- Length :
- 25.00' (7.62m)
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Voltage :
- 60V
- Wire Gauge :
- 10 AWG