10STRGREGPT25
Manufacturer Part Number:
10STRGREGPT25
Manufacturer/Brand:
Remington Industries
Part of Description:
HOOK-UP STRND 10AWG 60V GRN 25'
Stock Condition:
44
Manufacturer :
Remington Industries
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Bare
Conductor Strand :
19/23
Features :
Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.175" (4.45mm)
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness :
Jacket Color :
Green
Length :
25.00' (7.62m)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage :
60V
Wire Gauge :
10 AWG