IKW30N65NL5XKSA1
Manufacturer Part Number:
IKW30N65NL5XKSA1
Part of Description:
IGBT 650V 85A TO247-3
Current - Collector (Ic) (Max) :
85 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
120 A
Gate Charge :
168 nC
Operating Temperature :
-40°C ~ 175°C (TJ)
Power - Max :
227 W
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
59 ns
Supplier Device Package :
PG-TO247-3
Switching Energy :
560µJ (on), 1.35mJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
59ns/283ns
Test Condition :
400V, 30A, 23Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
1.35V @ 15V, 30A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650 V