IKW30N60TAFKSA1
Manufacturer Part Number:
IKW30N60TAFKSA1
Part of Description:
IGBT TRENCH/FS 600V 60A TO247-3
Current - Collector (Ic) (Max) :
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
90 A
Gate Charge :
167 nC
IGBT Type :
Trench Field Stop
Operating Temperature :
-40°C ~ 175°C (TJ)
Power - Max :
187 W
Product Status :
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr) :
143 ns
Supplier Device Package :
PG-TO247-3-21
Switching Energy :
1.46mJ
Td (on/off) @ 25°C :
23ns/254ns
Test Condition :
400V, 30A, 10.6Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.05V @ 15V, 30A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
600 V