IKW30N65H5XKSA1
Manufacturer Part Number:
IKW30N65H5XKSA1
Part of Description:
IGBT TRENCH 650V 55A TO247-3
Stock Condition:
101
Current - Collector (Ic) (Max) :
55 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
90 A
Gate Charge :
70 nC
IGBT Type :
Trench
Operating Temperature :
-40°C ~ 175°C (TJ)
Power - Max :
188 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
70 ns
Supplier Device Package :
PG-TO247-3
Switching Energy :
280µJ (on), 100µJ (off)
Td (on/off) @ 25°C :
20ns/190ns
Test Condition :
400V, 15A, 23Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.1V @ 15V, 30A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
650 V