IKW30N60H3FKSA1
Manufacturer Part Number:
IKW30N60H3FKSA1
Manufacturer/Brand:
Infineon Technologies
Part of Description:
IGBT 600V 60A 187W TO247-3
Stock Condition:
205
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Single IGBTs
Current - Collector (Ic) (Max) :
60 A
Current - Collector Pulsed (Icm) :
120 A
Gate Charge :
165 nC
IGBT Type :
Trench Field Stop
Input Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-247-3
Power - Max :
187 W
Product Status :
Active
Reverse Recovery Time (trr) :
38 ns
Supplier Device Package :
PG-TO247-3-1
Switching Energy :
1.38mJ
Td (on/off) @ 25°C :
21ns/207ns
Test Condition :
400V, 30A, 10.5Ohm, 15V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.4V @ 15V, 30A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
600 V