FQB24N08TM
Manufacturer Part Number:
FQB24N08TM
Manufacturer/Brand:
onsemi
Part of Description:
MOSFET N-CH 80V 24A D2PAK
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Single FETs, MOSFETs
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
24A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
80 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
25 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
750 pF @ 25 V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Power Dissipation (Max) :
3.75W (Ta), 75W (Tc)
Product Status :
Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
60mOhm @ 12A, 10V
Supplier Device Package :
D²PAK (TO-263)
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±25V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA