FQB25N33TM
- Manufacturer Part Number:
- FQB25N33TM
- Manufacturer/Brand:
- Fairchild Semiconductor
- Part of Description:
- MOSFET N-CH 330V 25A D2PAK
- Manufacturer :
- Fairchild Semiconductor
- Product Category :
- Single FETs, MOSFETs
- Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
- 25A (Tc)
- Drain to Source Voltage (Vdss) :
- 330 V
- Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
- 10V
- Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
- 75 nC @ 15 V
- Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
- 2010 pF @ 25 V
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 150°C (TJ)
- Power Dissipation (Max) :
- 3.1W (Ta), 250W (Tc)
- Rds On (Max) @ Id, Vgs :
- 230mOhm @ 12.5A, 10V
- Supplier Device Package :
- D2PAK (TO-263)
- Vgs (Max) :
- ±30V
- Vgs(th) (Max) @ Id :
- 5V @ 250µA