FQB20N06LTM
- Manufacturer Part Number:
- FQB20N06LTM
- Manufacturer/Brand:
- Fairchild Semiconductor
- Part of Description:
- MOSFET N-CH 60V 21A D2PAK
- Manufacturer :
- Fairchild Semiconductor
- Product Category :
- Single FETs, MOSFETs
- Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
- 21A (Tc)
- Drain to Source Voltage (Vdss) :
- 60 V
- Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
- 5V, 10V
- FET Feature :
- FET Type :
- N-Channel
- Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
- 13 nC @ 5 V
- Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
- 630 pF @ 25 V
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 175°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
- Power Dissipation (Max) :
- 3.75W (Ta), 53W (Tc)
- Product Status :
- Obsolete
- Rds On (Max) @ Id, Vgs :
- 55mOhm @ 10.5A, 10V
- Supplier Device Package :
- D2PAK (TO-263)
- Technology :
- MOSFET (Metal Oxide)
- Vgs (Max) :
- ±20V
- Vgs(th) (Max) @ Id :
- 2.5V @ 250µA