FQB20N06TM
- Manufacturer Part Number:
- FQB20N06TM
- Manufacturer/Brand:
- onsemi
- Part of Description:
- MOSFET N-CH 60V 20A D2PAK
- Manufacturer :
- onsemi
- Product Category :
- Single FETs, MOSFETs
- Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
- 20A (Tc)
- Drain to Source Voltage (Vdss) :
- 60 V
- Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
- 10V
- Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
- 15 nC @ 10 V
- Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
- 590 pF @ 25 V
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 175°C (TJ)
- Power Dissipation (Max) :
- 3.75W (Ta), 53W (Tc)
- Rds On (Max) @ Id, Vgs :
- 60mOhm @ 10A, 10V
- Supplier Device Package :
- D²PAK (TO-263)
- Vgs (Max) :
- ±25V
- Vgs(th) (Max) @ Id :
- 4V @ 250µA