C5E-24B114-Y1F-0
Manufacturer Part Number:
C5E-24B114-Y1F-0
Manufacturer/Brand:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Part of Description:
CABLE CAT5E 8COND 24AWG BLK 100'
Manufacturer :
Product Category :
Multiple Conductor Cables
Cable Type :
Multi-Pair, Cat5e
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
7/32
Features :
Jacket (Insulation) Diameter :
0.328" (8.33mm)
Jacket (Insulation) Material :
Jacket (Insulation) Thickness :
0.0400" (1.016mm)
Jacket Color :
Black
Length :
100.0' (30.5m)
Number of Conductors :
8 (4 Pair Twisted)
Operating Temperature :
-40°C ~ 115°C
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Ratings :
Shield Type :
Foil, Braid
Usage :
Voltage :
Wire Gauge :
24 AWG