WP27D-P040VA3-R15000
- Manufacturer Part Number:
- WP27D-P040VA3-R15000
- Manufacturer/Brand:
- JAE Electronics
- Part of Description:
- CONN PLUG 40POS SMD GOLD
- Manufacturer :
- JAE Electronics
- Product Category :
- Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- Connector Type :
- Plug, Outer Shroud Contacts
- Contact Finish :
- Gold
- Contact Finish Thickness :
- 4.00µin (0.100µm)
- Features :
- Solder Retention
- Height Above Board :
- 0.022" (0.57mm)
- Mated Stacking Heights :
- 0.7mm
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Positions :
- 40
- Number of Rows :
- 2
- Pitch :
- 0.014" (0.35mm)