55A8081-18-9
- Manufacturer Part Number:
- 55A8081-18-9
- Manufacturer/Brand:
- TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
- Part of Description:
- CABLE 2COND 18AWG WHITE FEET
- Manufacturer :
- Product Category :
- Multiple Conductor Cables
- Cable Type :
- Multi-Conductor
- Conductor Material :
- Alumel, Chromel
- Conductor Strand :
- 19/30
- Features :
- Flame Retardant
- Jacket (Insulation) Diameter :
- 0.158" (4.01mm)
- Jacket Color :
- White
- Length :
- Enter Number of Feet in Order Quantity
- Number of Conductors :
- 2
- Operating Temperature :
- 150°C
- Ratings :
- Shield Type :
- Usage :
- Thermocouple
- Voltage :
- 600 V
- Wire Gauge :
- 18 AWG