F980G107MMA
Manufacturer Part Number:
F980G107MMA
Manufacturer/Brand:
KYOCERA AVX
Part of Description:
CAP TANT 100UF 20% 4V 0603
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.035" (0.90mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
M
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
4 V