F980G156MUA
Manufacturer Part Number:
F980G156MUA
Part of Description:
CAP TANT FACE DOWN
Capacitance :
15 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25Ohm @ 100kHz
Height - Seated (Max) :
0.024" (0.60mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
U
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension :
0.043" L x 0.024" W (1.10mm x 0.60mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
4 V