106K100RA6
- Manufacturer Part Number:
- 106K100RA6
- Part of Description:
- CAPACITOR MLP 10UF 100V RADIAL
- Capacitance :
- 10 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 5 mOhms
- Height - Seated (Max) :
- 0.461" (11.70mm)
- Lead Spacing :
- 0.591" (15.00mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Radial
- Size / Dimension :
- 0.650" L x 0.260" W (16.50mm x 6.60mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage Rating - AC :
- 80V
- Voltage Rating - DC :
- 100V