106K050CS4-FA
- Manufacturer Part Number:
- 106K050CS4-FA
- Manufacturer/Brand:
- Quantic™ Paktron
- Part of Description:
- CAPACITOR MLP 10UF 50V THRU-HOLE
- Stock Condition:
- 161
- Manufacturer :
- Quantic™ Paktron
- Applications :
- EMI, RFI Suppression; High Pulse, DV/DT
- Capacitance :
- 10 µF
- Dielectric Material :
- Polyester, Metallized
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 3 mOhms
- Features :
- Low ESR, High Temperature
- Height - Seated (Max) :
- 0.319" (8.10mm)
- Lead Spacing :
- 0.394" (10.00mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 10-DIP
- Size / Dimension :
- 0.618" L x 0.500" W (15.70mm x 12.70mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage Rating - AC :
- 35V
- Voltage Rating - DC :
- 50V