106K100CS4-FA
- Manufacturer Part Number:
- 106K100CS4-FA
- Manufacturer/Brand:
- Cornell Dubilier Electronics
- Part of Description:
- CAP NETWORK 10UF 100V 14DIP
- Manufacturer :
- Cornell Dubilier Electronics
- Product Category :
- Film Capacitors
- Applications :
- DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
- Capacitance :
- 10 µF
- Dielectric Material :
- Polymer, Metallized
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 3 mOhms
- Features :
- Low ESR, Low ESL
- Height - Seated (Max) :
- 0.252" (6.40mm)
- Lead Spacing :
- 0.394" (10.00mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 14-DIP
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.995" L x 0.500" W (25.30mm x 12.70mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage Rating - AC :
- Voltage Rating - DC :
- 100V