106K050CS4G-FA
- Manufacturer Part Number:
- 106K050CS4G-FA
- Manufacturer/Brand:
- Cornell Dubilier Electronics
- Part of Description:
- CAP NETWORK 10UF 50V 10SMD
- Stock Condition:
- 74
- Manufacturer :
- Cornell Dubilier Electronics
- Applications :
- DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
- Capacitance :
- 10 µF
- Dielectric Material :
- Polymer, Metallized
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 3 mOhms
- Features :
- Low ESR, Low ESL
- Height - Seated (Max) :
- 0.320" (8.12mm)
- Lead Spacing :
- 0.394" (10.00mm)
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 10-SMD, Gull Wing
- Size / Dimension :
- 0.618" L x 0.500" W (15.70mm x 12.70mm)
- Termination :
- Gull Wing
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage Rating - AC :
- Voltage Rating - DC :
- 50V