LNR1A224MSEB
Manufacturer Part Number:
LNR1A224MSEB
Part of Description:
CAP ALUM 220000UF 20% 10V SCREW
Capacitance :
220000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
4.055" (103.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
14.95 A @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
13 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
2.008" Dia (51.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
10 V