LNR1A104MSEN
Manufacturer Part Number:
LNR1A104MSEN
Part of Description:
CAP ALUM 100000UF 20% 10V SCREW
Capacitance :
100000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
4.055" (103.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.500" (12.70mm)
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
10.12 A @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
8.8 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
1.378" Dia (35.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
10 V