LNR1A104MSE
Manufacturer Part Number:
LNR1A104MSE
Manufacturer/Brand:
Nichicon
Part of Description:
CAP ALUM 100000UF 20% 10V SCREW
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
100000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
4.055" (103.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.500" (12.70mm)
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
10.12 A @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
8.8 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
1.378" Dia (35.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
10 V