LNR1A154MSE
Manufacturer Part Number:
LNR1A154MSE
Manufacturer/Brand:
Nichicon
Part of Description:
CAP ALUM 150000UF 20% 10V SCREW
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
150000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
3.268" (83.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
12.305 A @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
10.7 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
2.008" Dia (51.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
10 V