MMK10474K100A01L4BULK
Manufacturer Part Number:
MMK10474K100A01L4BULK
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 100VDC RAD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.47 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.354" (9.00mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V