MMK10103K630A01L4BULK
- Manufacturer Part Number:
- MMK10103K630A01L4BULK
- Manufacturer/Brand:
- KEMET
- Part of Description:
- CAP FILM 10000PF 10% 630VDC RAD
- Manufacturer :
- KEMET
- Product Category :
- Film Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 10000 pF
- Dielectric Material :
- Polyester, Metallized
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.354" (9.00mm)
- Lead Spacing :
- 0.394" (10.00mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 100°C
- Package / Case :
- Radial
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage Rating - AC :
- 220V
- Voltage Rating - DC :
- 630V